Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü, Burdur ilinin Yeşilova ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Salda Gölü ilçe merkezinden 4 km, Burdur ilinden 75 km uzaklıktadır. Oldukça gizemli bir yer olan Salda Gölü, Mars özellikleri taşımaktadır. Beyaz kaya gibi kıyıları olması ve elinize aldığınızda kolayca yumuşayan bir yapısının olmasından dolayı ve bu tarz kayaçlara Mars yüzeyinde rastlanmasından dolayı Salda’ya benziyor. 

Salda Türkiye’nin en temiz suya sahip olan gölüdür. Salda bir krater gölüdür. Suları cam göbeği renginden başlar ve derinlere doğru gittikçe çivit mavisi rengini alır. 184 metre derinliğe sahip olan Salda, Türkiye’nin en derin göllerinden bir tanesidir. Sit alanı olarak geçtiği için, çevresi imara açık değildir.

Bunun yanında etrafındaki geniş alanla, Türkiye’nin dört bir tarafından gezginlerin, kampçıların, karavancıların ve bisikletçilerin uğrak noktalarından birisidir. 

 Salda Gölü Nerededir?

Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü, Burdur ilinin Yeşilova ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Salda Gölü ilçe merkezinden 4 km, Burdur ilinden 75 km uzaklıktadır.

Salda Gölüne Nasıl Gidilir?

Salda Gölü konum olarak dört şehrimize de yakın mesafededir. Bu şehirler Antalya, Denizli, Isparta ve gölün sınırları içerisinde yer aldığı Burdur. Antalya ve Isparta Havalimanlarını tercih edip buradan Burdur otobüsleriyle ve oradan da Burdur’dan saat başı kalkan Yeşilova minibüsleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Salda Gölünde Neler Yapılabilir?

Kendinizi sessizliğe, sakinliğe, doğaya, emanet edeceğiniz o anlarda Salda Gölünün kıyılarında huzur dolu bir gezintiye çıkabilirsiniz. Toplamda gölün etrafı 45 km olup aracınızla da kolayca turlayabilirsiniz. Yeşilova halk plajında günlüğü 30 TL’ye kiralayabileceğiniz bisikletlerle de o anların tadını çıkarabilirsiniz. 

Eğer hava açık ise, harika görüntüsüyle günden güne meşhur olan gün batımını izleyebilirsiniz. Normalde Salda’da yüzmek yasak olsa da, Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan Tabiat Parkında kendinizi Salda’nın sularına bırakabilirsiniz. Yasak denilmesinin sebepleri arasında bataklık etkisi yaratabilmesi ve birden bire derinleşebilmesi var. İyi derecede yüzme bilmeyenler için tehlikeli olabileceğini biz de belirtelim. Göl üzerinde bazı noktalardaki adalara yüzerek gidilebilecek mesafede olsanız da dikkat etmenizde fayda var, çünkü göl birden bire derinleşebiliyor. 

Salda Gölünün Özellikleri

 • Türkiye’nin en derin gölüdür.
 • Gölün bulunduğu arazi 1.dereceden sit alanıdır.
 • Suya turkuaz rengini veren aslında bir mineraldir.
 • Salda Gölü kıyıları Mars’a benzetilmektedir.
 • Salda Gölü Dünya’nın en temiz gölleri arasındadır.

 

Salda Gölünde Konaklama ve Yeme İçme 

Salda Gölünün etrafında konaklama açısından tesis yetersizliği yaşansada, Yeşilova merkezdeki küçük otelleri tercih edebilirsiniz. Gölün kenarında sadece 2 yıldızlı olan Hotel Lago Di Salda adlı otel bulunmaktadır. Salda Gölünde neler yiyebiliriz derseniz, Salda Gölü ve çevresi bakirliğini korumakta ve çok fazla tesis, restoran, cafe alternatifi bulunmamaktadır. Pideci Sami ve Sultan Pınarı restoran göl kenarındaki mekanlardır. Bunun haricinde Yeşilova merkezde çeşitli restoranlar ve meşhur olduğu için tost yapan çeşitli işletmeleri bulabilirsiniz.

Salda Gölündeki plajlar hangileridir?

Bazı belirlenmiş plajlar ön plana çıkmaktadır;

 • Yeşilova Belediyesi halk plajı
 • Doğanbaba halk plajı
 • Salda Gölü Orman plajını kullanabilirsiniz. Kahvaltı ve yemek çeşitleri bulunmasının yanı sıra, piknik alanları da mevcuttur.

Burdur şehrinin önemli site adresleri

 • Burdur Valiliği / www.burdur.gov.tr
 • Burdur Belediyesi / www.burdur.bel.tr
 • Yeşilova Belediyesi / www.burdur-yesilova.bel.tr

Önemli Telefonlar

 • Acil Servis 112
 • Polis İmdat 155
 • Jandarma 156
 • Yangın 110