New York Hakkında Bilgiler

 • Amerika Birleşik Devletlerinin New York eyaletine bağlı olan bir vilayettir. Para birimi Amerikan Doları’dır.($)

New York nerededir?

 • Amerika Birleşik Devletlerinin Orta Atlantik ve Kuzey Doğu bölgesinde bulunan eyalettir. New York eyaletinin başkenti Albany’dir. En büyük şehri ise New York’dur. (The New York City) New York eyaletinde 62 vilayet vardır. 5 ana şehre ayrılmıştır.

New York eyaletinin komşuları

 • New Jersey, Pennsylvania, Connecticut, Massachusetts, Vermont ile kara bağlantısı, Rhode Island ile sudan bağlantısı vardır.

New York’un Yüz Ölçümü nedir?

 • New York eyaletinin yüz ölçümü 141.299 km²’dir.

New York’un Nüfusu kaçtır?

 • 2017 yılında yapılan sayımda 8,623 milyon olarak hesaplanmıştır. New York Eyaletinin nüfusu 19,875,625’dir. 

New York’ta kaç havalimanı vardır?

 • New York City şehrinde 2 havalimanı vardır. Bunlar;  John F Kennedy (JFK) ve La Guardia (LGA) isimli havalimanlarıdır.

İstanbul’dan New York’a  nasıl gidilir?

 • İstanbul Havalimanı’ndan veya Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan aktarmalı veya aktarmasız şekilde uçuşlar vardır. Aktarmasız gittiğiniz taktirde yolculuk 9-11 saat arasında sürmektedir. 

New York’a ne zaman gidilir?

 • New York şehrine turistlerin yoğun olduğu bir zamanda gitmek istemiyorsanız, sizin için uygun olan en iyi tarihler, Nisan-Haziran ve Eylül-Kasım aylarının başıdır. New York’u ziyaret etmek için en ucuz zaman ise Ocak ayının ortasından, Şubat ayının sonuna kadardır.

New York şehrinde nerelerde denize girilir?

 • New York’ta bulunan plajlar, Catskill’den Hampstons’a kadar uzanır. Su ile çevrili olan New York Ciry’de yüzmek için bir çok plaj vardır. Coney Adası, Staten Adasının okyanus plajları yerel halkın eski favorisidir. Long Island da bulunan beyaz kumlu plajlarda okyanusun tadını çıkarabilirsiniz. 

New York’ta otel Fiyatları ne kadar?

 • Otel fiyatları 250 TL’den başlamaktadır. Bütçenize göre bu rakam artmaktadır.

New York’ta şehir içi ulaşım nasıl yapılır?

Taxi : Şehir içinde en kolay ulaşım Taxi ile yapılmaktadır. Her yerde durarak yolcu almaktadırlar. Tepe ışıkları sarı yanıyorsa taxi boştur. Sadece sarı taksiler her yerde ve yalnızca güvenli alanda durur. Taxi açılış ücreti 3 dolardır. Geçiş ücretlerinin de Taxi ücretine eklendiğini unutmayınız. Ödemeler yalnıza nakit, kredi kartı veya bankamatik kartı ile yapılmaktadır. Uber ve Lyft gibi araç hizmetlerinin uygulamalarının indirip kullanabilirsiniz. Taxi’den daha ucuzdur.

Otobüs: New York Eyaleti 322’den fazla güzergahı kapsayan 6.000 otobüs ile ulaşım hizmeti vermektedir. Yerel ve ekspres olarak sınıflandırılmıştır. Ekspres otobüsler, Türkiye’de olduğu gibi durak sayıları azdır. Otobüsler sadece mavi renkli duraklarda durmaktadır. Otobüs durağında hangi otobüsün hangi rotaya gittiğini görebilirsiniz. Otobüs ücreti 2.75 dolardır. Ekspres otobüsler için bu rakam 6.50 dolardır. Ödeme nakit veya metro card ile ödenmektedir. Metro cardı 1 dolar karşılığında alabilir, otobüse binmeden önce dolum merkezlerinde veya otomat makinelerin de doldurabilirsiniz.

Metro:  New York şehrini saran toplam 472 metro istasyonu vardır. Dünyanın en büyük metro ağı olmasının yanı sıra, en işlek kullanılan ulaşım aracıdır. 24 saat boyunca metro hizmet vermektedir. Metro ücreti metro card sahibi iseniz 2.75 dolardır. Metro card sahibi olmayanlar tek kullanımlık bileti 3 dolara alabilir. Almış olduğunuz bu tek biletle istediğiniz kadar gidebilirsiniz. New York’da mutlaka metro card almalısınız.

Tren: Uzak bölgelere gitmek için tren kullanabilirsiniz. Ücretler alınan rotalara göre değişiklik göstermektedir. New York City banliyö treni, Staten Island Treni, New Jersey Transit tren, Port Authority tren, Lond Island tren ve Metro North Railroad’dır.

Feribot: Ferry servisi ile su şehri olan New York bölgesini gezebilirsiniz. Manhattan, Brooklyn ve Queens’i birbirine bağlayan 21 terminal ile 23 tekne bulunmaktadır. Ücret 2.75 dolardır.

 

Bisiklet: Geniş bir bisiklet ağına sahip olan New York’ta kiralama ücreti günlük 12 dolar, 3 günlük 24 dolardır. Kredi kartı ve bankamatik kartı kullanılarak ödemeler yapılmaktadır.16 yaş ve üzeri olan kişiler bisiklet kiralayabilir.

Helikopter: Yüksek bütçeli olmasına rağmen, kullanmak istediğinizde kiralayabilirsiniz.

 

Üstü Açık Otobüsler: Tur otobüsü olan indi bindi otobüslerini kullanarak şehri gezebilirsiniz.

 

New York’ta gezilecek yerler

 • Gezilecek en iyi 26 yeri aşağıda listeledik.
 1. Central Park: New York şehri Manhattan bölgesinde bulunan 3382 dönüme sahip parktır. Yılda 25 milyon ziyaretçi ziyaret etmektedir. Bu park televizyon ve filmlerde çokça kullanıldığından ziyaretçi akınına uğramaktadır. Central parkta yüzmek yasaktır.                                       
 2. Bryant Park: New York şehrinin Manhattan bölgesinde bulunmaktadır. 39.000 m²’lik yüz ölçümüne sahiptir. 07:00-22:00 saatleri arasında açıktır.Yaz aylarında etkinlikler yapılmaktadır. Açık hava sineması, yoga gibi.
 3. Metropolitan Museum Of Art: Dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden bir tanesidir. Central Parkın yanında yer almasının yanı sıra The cloisters adı verilen orta çağa ait sanatı barındıran bölümü de içinde bulundurmaktadır. Cumartesi 10:00-21:00 arası diğer günler 10:00-17:30 saatleri arasında açıktır.
 4. St. Patrick’s Cathedral: Aziz Patrik Katedrali Katolik kilisesine bağlı bir katedraldir. Bu yapı aynı zamanda Katolik Başpiskoposluk idare binasıdır. Manhattan 5. ada da yer almaktadır.
 5. Rockefeller Center:Manhattan da bulunan iş merkezidir. Rockefeller ailesi tarafından 1930 yılında inşa edilmiş ve 24 saat açıktır.
 6. 11 Eylül Anıtı ve Müzesi: Yıkılan ikiz kulelerin yerine yapılmış bir anıttır. 09:00-20:00 saatleri arasında açıktır.
 7. Grand Central Terminal: Manhattan’ın Midtown bölgesinde yer alan gar binasıdır.
 8. Empire State Binası: New York şehrinde yer alan gökdelendir. 1931 yılında inşa edilmiştir. 102 katlı olan bina 381 m yüksekliğindedir. 08:00-02:00 saatleri arasında açıktır.
 9. State of Liberty: Özgürlük Heykeli yada resmi adı ile Dünyayı Aydınlatan Özgürlük, New York’ta Liberty adasına 1886 yılında inşa edilmiş bu kule, dünyanın en çok tanınan anıtlarından biridir. Yüksekliği 93 m’dir. 08:30-16:00 saatleri arasında açıktır.
 10. Museum of Modern Art: New York’ta bulunan sanat müzesidir. Dünyanın en önemli modern sanat müzeleri arasında gösterilmektedir. Cuma günleri 10:30-20:00 arası diğer günler 10:30-17:30 saatleri arasında açıktır.
 11. New York Public Library: 53 milyon öge ve 92 lokasyona sahip bu halk kütüphanesi dünyanın en büyük 3. kütüphanesidir. Kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.
 12. Times Meydanı: West 42. Caddenin Broadway ve Seventh Avenue ile kesişen kavşak ve etrafındaki alandır. Meydana çıkan yollardan araç trafiğine kapatılanlar vardır. Meydanda sigara içilmemektedir. Cadde üzerinden dünyanın en ünlü markaları vardır. Meydandan günde 400.000 civarında kişi geçmektedir.
 13. The High Line: Park olarak yapılmıştır. Yılda 5 milyon ziyaretçi gelmektedir.
 14. Chrysler Binası: Art deco tarzında olan bu gökdelen 282 m yüksekliğindedir. Gökdelende 77 kat bulunmaktadır. Hafta içi 08:00-18:00 saatleri arasında açıktır.
 15. Broadway: Müzikal tiyatro gösterileri bu cadde üzerinde yapılmaktadır. Tiyatro ve konser salonlarının bu caddeye açılmasıyla cadde zirveye ulaşmış ve müzikal sanat ile özdeşleşmiştir. Caddenin uzunluğu 53 km’dir.
 16. Brooklyn Botanic Garden: Botanik bahçedir.1910 yılında kurulmuş ve yılda 1 milyon ziyaretçi uğramaktadır.
 17. Fifth Avenue: Dünyanın en pahalı ve zarif caddelerinden biridir.         
 18. Radio City Music Hall: Rockefeller Center’da bulunan eğlence yeridir.   
 19. Frick Collection: Manhattan da bulunan sanat müzesidir.        
 20. The Guggenheim: Modern sanat yapılarından oluşan koleksiyonlarının sergilendiği müzedir. 1959 yılında yapımı tamamlanmıştır. Cumartesi 10:00-20:00 arası diğer günler 10:00-17:30 arası açıktır.
 21. Brooklyn Köprüsü: East River üzerinde Brooklyn ile Manhattan’ı birbirine bağlayan bu köprü 1883 yılında açılmıştır. Köprünün uzunluğu 1.825 m’dir.
 22. Ellis Island: Hudson Nehrinde yer alan adadır. Bir ara göçmenler için transit merkezi olarak hizmet vermiştir. 1900 yılında inşa edilmiştir.
 23. Bronx Zoo: 107 hektar alan üzerine 1899 yılında kurulmuştur. 7000’e yakın hayvan ve 500 üzeri hayvan türü bulunmaktadır. Cumartesi 10:00-17:30 arası diğer günler 10:00-17:00 arası açıktır.
 24. Apollo Theater: Müzik salonudur. 1.506 kişilik kapasitesi vardır. 1913 yılında açılmıştır.
 25. Metropolitan Opera House: Opera binasıdır.3.800 kişi kapasitesine sahip olan bu bina 1966 yılında açılmıştır.
 26. Gulliver’s Gate: 50.000 metre karelik alanda teknolojik olarak gelişmiş, sürükleyici bir minyatür dünyasıdır.

New York mutfağı nasıldır?

 • New York’un en meşhur yemekleri aşağıda listelenmiştir.
 1. Gnocchi: Küçük ve yumuşak hamur tatlısı köftedir.
 2. Nasi Lemak :Pirinç yemeğidir.
 3. Ramen : Erişteli çorbadır.
 4. Fiery Cocktails : Çilek Kokteyli.
 5. Milkshake
 6. Shawarma Platter
 7. Bagels
 8. Pizza
 9. Ropa vieja and plantains : Et yemeği.
 10. Oysters
 11. Hot dogs
 12. Chicken and waffles
 13. Pastrami on rye
 14. Cheesecake
 15. Black and white cookies
 16. Knishes
 17. Spumoni
 18. General Tso’s Chicken : Tatlı bir tavuk yemeğidir.

New York’ta gece ne yapılır?

 • New York gece yapılacak en iyi 10 etkinlik aşağıdaki gibidir.
 1. See a Broadway Show : Tiyatro izlenebilir.
 2. Attend a Music Concert : Müzik konserlerine katılabilirsiniz.
 3. View the City from Above : Şehri izleyebilirsiniz.
 4. See a Sports Event : Spor etkinliklerine katılabilirsiniz.
 5. Take a Night Walking Tour : Gece yürüyüşüne katılabilirsiniz.
 6. Night Bus Tours : Otobüs turlarına katılabilirsiniz.
 7. Cruise Around New York City : Tekne ile şehri gezebilirsiniz.
 8. Dine Out : Dışarıda yemek keyfi yapabilirsiniz.
 9. Museums and Attractions : Müzelere ve gezilere katılabilirsiniz.
 10. Seasonal Activities : Aktivitelere katılabilirsiniz.

New York’ta Alışveriş Merkezi var mıdır?

 • Olmaması düşünülemez. En iyi 5 öneri aşağıdaki gibidir.
 1. Westfield World trade Center
 2. The Shops at Columbus Circle
 3. Seaport District New York City
 4. Designs by Kamni
 5. Manhattan Mall

New York kaç gün de gezilir?

 • Eğer İstanbul’dan gidiyorsanız 2 gününüz yolda geçecektir. Jetlag olacağınızı unutmayın. Bu giden günlerin dışında New York City de geziniz için ayıracağınız süre 7-10 gün arasında olmalıdır.

New York’ta yıllık hava durumu nasıldır?

Ortalama hava durumu 13 Derecedir. Aylara göre dağılım aşağıda bilginize sunulmuştur.

 • Ocak: 2 Derece
 • Şubat: 2 Derece
 • Mart: 4 Derece
 • Nisan: 11 Derece
 • Mayıs: 16 Derece
 • Haziran: 22 Derece
 • Temmuz: 25 Derece
 • Ağustos: 24 Derece
 • Eylül: 20 Derece
 • Ekim: 14 Derece
 • Kasım: 9 Derece
 • Aralık: 9 Derece

New York’ta Saat Kaç?

 • New York GMT-4 Saat dilimindedir. Türkiye’den 7 saat geridedir. 

 New York Şehrinin site adresi nedir?

 • New York şehrinin site adresi : https://nyc.gov/

New York’ta önemli numaralar hangileridir?

 • İtfaiye, Polis ve Ambulans: 911

New York’ta Türkiye Başkonsolosluğu bilgileri nelerdir?

 • Başkonsolosluk internet sitesi: http://newyork.bk.mfa.gov.tr/Mission
 • Başkonsolosluk çağrı merkezi numaraları:1-888-566-76-56 veya +90 312 292 29 29’dur.